İmar Kanunları (imarhaber) - İmar Haberleri | Haber Girişi: 21.01.2022 - 11:44, Güncelleme: 24.01.2022 - 22:48

Ada Parsel Nedir?

 

Ada Parsel Nedir?

Ada ve parsel emlak terimleri içerisinde yer almaktadır. Sıklıkla duyulan hatta birçok kişi tarafından karıştırılan iki kavram olarak da bilinmektedir.
Ada ve parsel emlak terimleri içerisinde yer almaktadır. Sıklıkla duyulan hatta birçok kişi tarafından karıştırılan iki kavram olarak da bilinmektedir. Ada ne demektir? Ada ve parsel içinde öncelikle adayı inceleyelim. Tapu ve kadastro işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir terimdir. Adanın anlamı belirli yollarla çevrili olan ve imar planları içerisinde meydana gelen parsel üzerinde yer alan sokak, meydan, cadde, akarsu ya da demiryolu oluşumudur. Adanın en basit haliyle ifade edilmesi gerektiğinde dört bir yanının doğal ya da yapay engellerle çevrilmiş olması gerekir. Sokak, cadde, demiryolu, akarsu gibi doğal engeller olabileceği gibi sonradan yapılan yapay engellerle çevrilmiş olan parseller topluluğunu verilen addır. Kadastro adası denildiğinde ise kastedilen cadde, sokak, dere, göl, deniz, ark, yol ya da kanal gibi çevresi tamamen kamuya ait olan doğal ya da yapay sınırları bulunan yerlerdir. Bu yerlerin kadastro çalışma alanı ile sınırlı olması ya da devlet demir yolları arazisi ile çevrilmiş parseller olması gerekmektedir. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Parsel ne demektir? Ada ve parsel terimleri içerisinde bir diğer önemli kavram da parseldir. İmar yasaları içerisinde anlamıyla yasaya göre ayrılmış ve sınırlandırılmış arazi parçasına verilen isimdir. Bir parsel için birden fazla kişi oranın sahibi olabilmektedir. Peki parsel sorgulama nasıl yapılır diyorsanız diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. Parsel sahibi tek kişi olabilmektedir. Bunun yanı sıra birden fazla kişi de bir parsel içinde orasının sahibi olabilmektedir. Özel kişiler dışında parsel sahibi olabilecekler arasında kamu, özel kuruluşlar ya da vakıflar yer almaktadır. Parsel iki farklı grupta incelenmektedir. İmar parseli; imar adaları içinde yer alan kadastro parseline verilen addır. Bu parsellerin imar planları ve imar mevzuatına uygun olacak şekilde düzenlenmiş hallerine verilen isim olarak adlandırılmaktadır. Kadastro parseli; mülkiyeti tescilli olan parsellere verilen addır. Kadastro yapılır yapılmaz kadastro ada sınırları içerinde yer alması gerekir.
Ada ve parsel emlak terimleri içerisinde yer almaktadır. Sıklıkla duyulan hatta birçok kişi tarafından karıştırılan iki kavram olarak da bilinmektedir.

Ada ve parsel emlak terimleri içerisinde yer almaktadır. Sıklıkla duyulan hatta birçok kişi tarafından karıştırılan iki kavram olarak da bilinmektedir.

Ada ne demektir?

Ada ve parsel içinde öncelikle adayı inceleyelim. Tapu ve kadastro işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir terimdir. Adanın anlamı belirli yollarla çevrili olan ve imar planları içerisinde meydana gelen parsel üzerinde yer alan sokak, meydan, cadde, akarsu ya da demiryolu oluşumudur.

Adanın en basit haliyle ifade edilmesi gerektiğinde dört bir yanının doğal ya da yapay engellerle çevrilmiş olması gerekir. Sokak, cadde, demiryolu, akarsu gibi doğal engeller olabileceği gibi sonradan yapılan yapay engellerle çevrilmiş olan parseller topluluğunu verilen addır.

Kadastro adası denildiğinde ise kastedilen cadde, sokak, dere, göl, deniz, ark, yol ya da kanal gibi çevresi tamamen kamuya ait olan doğal ya da yapay sınırları bulunan yerlerdir. Bu yerlerin kadastro çalışma alanı ile sınırlı olması ya da devlet demir yolları arazisi ile çevrilmiş parseller olması gerekmektedir.

Parsel ne demektir?

Ada ve parsel terimleri içerisinde bir diğer önemli kavram da parseldir. İmar yasaları içerisinde anlamıyla yasaya göre ayrılmış ve sınırlandırılmış arazi parçasına verilen isimdir. Bir parsel için birden fazla kişi oranın sahibi olabilmektedir. Peki parsel sorgulama nasıl yapılır diyorsanız diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Parsel sahibi tek kişi olabilmektedir. Bunun yanı sıra birden fazla kişi de bir parsel içinde orasının sahibi olabilmektedir. Özel kişiler dışında parsel sahibi olabilecekler arasında kamu, özel kuruluşlar ya da vakıflar yer almaktadır. Parsel iki farklı grupta incelenmektedir.

İmar parseli; imar adaları içinde yer alan kadastro parseline verilen addır. Bu parsellerin imar planları ve imar mevzuatına uygun olacak şekilde düzenlenmiş hallerine verilen isim olarak adlandırılmaktadır.

Kadastro parseli; mülkiyeti tescilli olan parsellere verilen addır. Kadastro yapılır yapılmaz kadastro ada sınırları içerinde yer alması gerekir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.