Emlak (İGFA) - İGF Haber Ajansı | Haber Girişi: 08.03.2022 - 01:23, Güncelleme: 04.04.2022 - 08:49

Bursa'da Zeytinlik Alanların Talanına Tepki

 

Bursa'da Zeytinlik Alanların Talanına Tepki

Bursa'da akademik odalar ile bazı çevre platformları, zeytinlik alanlarında madencilik faaliyetinin yapılabilmesi için taşınması ya da ağaçların kesilmesine yönelik karşı görüşlerini yaptıkları basın açıklamasıyla dile getirdi.
Bursa Akademik Odalar Birliği'nde ortak basın açıklaması yapan 30 sivil toplum temsilcisi, 2002 yılından bu yana sürekli gündeme gelen mevzuat değişikliklerinin doğayı ve tarımı korumaya duyarlı kesimlerin toplumsal ve hukuk mücadelesi ile defalarca yargı tarafından durulduğuna dikkati çekildi. "YASALAR ANAYASAYA, YÖNETMELİKLER YASALARA AYKIRI OLAMAZ" 1 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliğin zeytinliklerin ölüm fermanı olduğunun altı çizilen açıklamada,  "Anayasal Hukuk Devletinde “Normlar Hiyerarşisi’ne göre; Yasalar Anayasaya, Yönetmelikler ise Yasalara aykırı düzenlenemez.  1939 tarihli Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun; zeytinliklerin korunmasını ve geliştirilmesini düzenlemektedir. Zeytinlik alanların daraltılamayacağını belirten Yasaya göre; zeytinliklerin 3 kilometre yakınında zeytin işleme tesisi dışında toz çıkaran hiçbir tesise izin verilemez" denildi. Açıklamada, 2017 tarihli Maden Yönetmeliği'nin zaten gerekli istisnaları madencilik lehine vermişken, 1 Mart 2022 tarihli yönetmelik değişikliği ile Marmara, Ege, Akdeniz Bölgeleri ve  ülkemizin her yerindeki zeytinliklerin talanına, normlar hiyerarşisine aykırı bir şekilde yeni bir yasal kılıf hazırlandığı iddia edildi. "YASAL HAKLARIMIZI ARAYACAĞIZ" Değişiklikte yer alan 'kamu yararı' kavramı geçmişteki olumsuz uygulamalar ortada iken, zeytinliklerin geleceği adına ciddi bir tehlikedir ve kabul edilemez olduğunun vurgusunun yapıldığı ortak açıklamada, "Faaliyetlerin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getirme taahhüdü, geçmiş uygulamalar dikkate alındığında işlevsizdir ve kabul edilemez. Asırlık zeytinliklerin belli şirketlerin kârı için taşınmaya çalışılması ya da şekilsel yeni zeytinlik dikilmesi taahhüdünün bilimsel hiçbir açıklaması yoktur ve kabul edilemez. O nedenle imzası bulunan kurum ve kuruluşlar olarak; bir yandan ülke düzeyinde toplumsal mücadelemizi sürdürürken, diğer yandan eş zamanlı olarak yönetmeliğe karşı her türlü yasal yoldan haklarımızı arayacağız. Yönetmelik değişikliği ile verilecek yeni izinler için de hukuki süreci işleteceğiz" görüşlerine yer verdiler.
Bursa'da akademik odalar ile bazı çevre platformları, zeytinlik alanlarında madencilik faaliyetinin yapılabilmesi için taşınması ya da ağaçların kesilmesine yönelik karşı görüşlerini yaptıkları basın açıklamasıyla dile getirdi.

Bursa Akademik Odalar Birliği'nde ortak basın açıklaması yapan 30 sivil toplum temsilcisi, 2002 yılından bu yana sürekli gündeme gelen mevzuat değişikliklerinin doğayı ve tarımı korumaya duyarlı kesimlerin toplumsal ve hukuk mücadelesi ile defalarca yargı tarafından durulduğuna dikkati çekildi.

"YASALAR ANAYASAYA, YÖNETMELİKLER YASALARA AYKIRI OLAMAZ"

1 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliğin zeytinliklerin ölüm fermanı olduğunun altı çizilen açıklamada,  "Anayasal Hukuk Devletinde “Normlar Hiyerarşisi’ne göre; Yasalar Anayasaya, Yönetmelikler ise Yasalara aykırı düzenlenemez.  1939 tarihli Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun; zeytinliklerin korunmasını ve geliştirilmesini düzenlemektedir. Zeytinlik alanların daraltılamayacağını belirten Yasaya göre; zeytinliklerin 3 kilometre yakınında zeytin işleme tesisi dışında toz çıkaran hiçbir tesise izin verilemez" denildi.

Açıklamada, 2017 tarihli Maden Yönetmeliği'nin zaten gerekli istisnaları madencilik lehine vermişken, 1 Mart 2022 tarihli yönetmelik değişikliği ile Marmara, Ege, Akdeniz Bölgeleri ve  ülkemizin her yerindeki zeytinliklerin talanına, normlar hiyerarşisine aykırı bir şekilde yeni bir yasal kılıf hazırlandığı iddia edildi.

"YASAL HAKLARIMIZI ARAYACAĞIZ"

Değişiklikte yer alan 'kamu yararı' kavramı geçmişteki olumsuz uygulamalar ortada iken, zeytinliklerin geleceği adına ciddi bir tehlikedir ve kabul edilemez olduğunun vurgusunun yapıldığı ortak açıklamada, "Faaliyetlerin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getirme taahhüdü, geçmiş uygulamalar dikkate alındığında işlevsizdir ve kabul edilemez. Asırlık zeytinliklerin belli şirketlerin kârı için taşınmaya çalışılması ya da şekilsel yeni zeytinlik dikilmesi taahhüdünün bilimsel hiçbir açıklaması yoktur ve kabul edilemez. O nedenle imzası bulunan kurum ve kuruluşlar olarak; bir yandan ülke düzeyinde toplumsal mücadelemizi sürdürürken, diğer yandan eş zamanlı olarak yönetmeliğe karşı her türlü yasal yoldan haklarımızı arayacağız. Yönetmelik değişikliği ile verilecek yeni izinler için de hukuki süreci işleteceğiz" görüşlerine yer verdiler.

Bursa HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
muhammed
(10.03.2022 21:11 - #250)
Zeytinliklerimizin ve tüm doğal gıda olanaklarımızın korunması taraftarıyım. Zira önümüzdeki gelecek çağ ve dönemin insanlığın en önem arzedecek olan ihtiyaç maddesinin, DOĞAL gıda olacağını düşünmekteyim. SLOGAN: DOĞAL GIDA YOKSA, SAĞLIK'DA YOK.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.