Yaşam Haber Girişi: 19.11.2018 - 09:09, Güncelleme: 29.01.2022 - 20:21

Hem Milletvekili Hem Belediye Başkanı Olur Mu?

 

Hem Milletvekili Hem Belediye Başkanı Olur Mu?

Milletvekili Seçilip Belediye Başkanı Adayı Olmak: Anayasa'nın 82. maddesine göre: "Belediyeler gibi yerel yönetim kuruluşları da birer kamu tüzel kişisi olduğuna göre, belediye başkanlığı gibi, yerel yönetim organlarında görev yapmak milletvekilliğiyle bağdaşmaz." 
Milletvekili Seçilip Belediye Başkanı Adayı Olmak Seçim Kanunun 17. maddesine göre: "Milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarlar, mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmek için veya aday gösterilebilmek için istifa etmek zorunda değildirler." Ancak maddenin devamında belirttiği üzere Belediye Başkanı seçilen aday yeni görevini 15 gün içerisinde seçmek zorundadır. "Milletvekilliği, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği ile muhtarlık, bir şahıs uhdesinde birleşemez. Bu görevlerden birisinde bulunanlardan bir diğerine seçilenler, seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde tercih haklarını kullanırlar. Bu süre içinde tercih haklarını kullanamayanlar, seçildikleri yeni görevi reddetmiş sayılırlar." Bu hükme göre, bir milletvekili istifa etmeden belediye başkanlığına aday olabileceği ve seçildiği takdirde 15 gün içinde tercih hakkını kullanacağı, aksi halde belediye başkanlığını reddetmiş sayılacağı vurgulanıyor. Anayasa'nın 82. maddesine göre: (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); "Belediyeler gibi yerel yönetim kuruluşları da birer kamu tüzel kişisi olduğuna göre, belediye başkanlığı gibi, yerel yönetim organlarında görev yapmak milletvekilliğiyle bağdaşmaz" milletvekilliği ile bağdaşmayan bir görev veya hizmeti sürdürmekte ısrar eden milletvekilinin, milletvekilliğinin düşürüleceğini öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl mayısta yeniden parti genel başkanı olmasının ardından AKP çatısı altındaki her hangi bir milletvekilinin Belediye Başkanı adayı olamayacağını belirtti. Ancak MHP ve İYİ parti milletvekilleri bazı illerde Belediye başkanlığına adaylıklarını açıkladılar.
Milletvekili Seçilip Belediye Başkanı Adayı Olmak: Anayasa'nın 82. maddesine göre: "Belediyeler gibi yerel yönetim kuruluşları da birer kamu tüzel kişisi olduğuna göre, belediye başkanlığı gibi, yerel yönetim organlarında görev yapmak milletvekilliğiyle bağdaşmaz." 

Milletvekili Seçilip Belediye Başkanı Adayı Olmak

Seçim Kanunun 17. maddesine göre: "Milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarlar, mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmek için veya aday gösterilebilmek için istifa etmek zorunda değildirler."

Ancak maddenin devamında belirttiği üzere Belediye Başkanı seçilen aday yeni görevini 15 gün içerisinde seçmek zorundadır.

"Milletvekilliği, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği ile muhtarlık, bir şahıs uhdesinde birleşemez. Bu görevlerden birisinde bulunanlardan bir diğerine seçilenler, seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde tercih haklarını kullanırlar. Bu süre içinde tercih haklarını kullanamayanlar, seçildikleri yeni görevi reddetmiş sayılırlar."

Bu hükme göre, bir milletvekili istifa etmeden belediye başkanlığına aday olabileceği ve seçildiği takdirde 15 gün içinde tercih hakkını kullanacağı, aksi halde belediye başkanlığını reddetmiş sayılacağı vurgulanıyor.

Anayasa'nın 82. maddesine göre:

"Belediyeler gibi yerel yönetim kuruluşları da birer kamu tüzel kişisi olduğuna göre, belediye başkanlığı gibi, yerel yönetim organlarında görev yapmak milletvekilliğiyle bağdaşmaz" milletvekilliği ile bağdaşmayan bir görev veya hizmeti sürdürmekte ısrar eden milletvekilinin, milletvekilliğinin düşürüleceğini öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl mayısta yeniden parti genel başkanı olmasının ardından AKP çatısı altındaki her hangi bir milletvekilinin Belediye Başkanı adayı olamayacağını belirtti. Ancak MHP ve İYİ parti milletvekilleri bazı illerde Belediye başkanlığına adaylıklarını açıkladılar.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.