Konut (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 23.08.2018 - 14:29, Güncelleme: 10.02.2022 - 21:39

İstanbul İmar Affı İptal Ediliyor

 

İstanbul İmar Affı İptal Ediliyor

Bakırköy Yeşilköy ’deki plan düzenlemesi koruma kurulu tarafından “kültürel varlıklarla ilgili hiçbir değerlendirme yapılmadığı“ gerekçesiyle iptal edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi; sit alanı olarak görülen yerlerdeki otel, özel hastane, okul ve bodrum katlarına gizli imar affı getirdiği plan düzenlemesini tek tek iptal etmek zorunda kaldı. Sarıyer’den sonra Bakırköy Yeşilköy ’deki plan düzenlemesi koruma kurulu tarafından “kültürel varlıklarla ilgili hiçbir değerlendirme yapılmadığı“ gerekçesiyle iptal edildi. 2015 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi; turizmi teşvik etme gerekçesiyle otel, özel hastane ve özel okulların bodrum katlarını emsal dışı yani inşaat alanı dışında bırakarak gizli imar affı getiren plan notu düzenlemesi hazırlamıştı. Plan notu 3 yıldır parsel parsel imar planlarına işlenerek kaçak bodrum katlarına gizlice af getiriliyor. En son “Bakırköy Yeşilköy Köy İçi Kentsel Sit Alanı” planlarına eklenen düzenleme belediye meclisinin temmuz ayı oturumunda gündeme geldi. Kurul kararında turizm tesisleri, özel eğitim tesisleri, özel sağlık ve özel sosyal kültürel tesis alanlarına uygulanacak plan notu değişikliği yapılırken “Yeşilköy Köy İçi Kentsel Sit Alanı” na dair alan araştırması yapılmadığı ve plan değişiklik teklifinin etkileyeceği taşınmazlara ilişkin yer altı ve yer üstü korunması gerekli kültür varlıkları açısından herhangi bir değerlendirme bulunmadığı tespit edildi. Kurul bu değişiklik teklifini, koruma amaçlı imar planları hakkındaki ilgili yönetmelikte belirlenen kriterleri karşılamaması nedeniyle uygun bulmadı. Kurul kararı incelenmek ve gereğinin yapılması için belediye meclisine havale edildi. Kurulu kararını değerlendiren İmar ve Bayındırlık Komisyonu plan notu düzenlemesini iptal etti. Karar mecliste oy birliği ile kabul edildi. Mayıs ayı oturumunda da Sarıyer ilçesinin “Kilyos- Demirciköy ve Rumelifeneri”, “Zekeriyaköy ve Uskumruköy” bölgesi ile “Gümüşdere ile Kısırkaya” bölgesi planlara uygun bulunmadığı için iptal etmişti.
Bakırköy Yeşilköy ’deki plan düzenlemesi koruma kurulu tarafından “kültürel varlıklarla ilgili hiçbir değerlendirme yapılmadığı“ gerekçesiyle iptal edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; sit alanı olarak görülen yerlerdeki otel, özel hastane, okul ve bodrum katlarına gizli imar affı getirdiği plan düzenlemesini tek tek iptal etmek zorunda kaldı. Sarıyer’den sonra Bakırköy Yeşilköy ’deki plan düzenlemesi koruma kurulu tarafından “kültürel varlıklarla ilgili hiçbir değerlendirme yapılmadığı“ gerekçesiyle iptal edildi.

2015 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi; turizmi teşvik etme gerekçesiyle otel, özel hastane ve özel okulların bodrum katlarını emsal dışı yani inşaat alanı dışında bırakarak gizli imar affı getiren plan notu düzenlemesi hazırlamıştı. Plan notu 3 yıldır parsel parsel imar planlarına işlenerek kaçak bodrum katlarına gizlice af getiriliyor.

En son “ Bakırköy Yeşilköy Köy İçi Kentsel Sit Alanı” planlarına eklenen düzenleme belediye meclisinin temmuz ayı oturumunda gündeme geldi. Kurul kararında turizm tesisleri, özel eğitim tesisleri, özel sağlık ve özel sosyal kültürel tesis alanlarına uygulanacak plan notu değişikliği yapılırken “Yeşilköy Köy İçi Kentsel Sit Alanı” na dair alan araştırması yapılmadığı ve plan değişiklik teklifinin etkileyeceği taşınmazlara ilişkin yer altı ve yer üstü korunması gerekli kültür varlıkları açısından herhangi bir değerlendirme bulunmadığı tespit edildi.

Kurul bu değişiklik teklifini, koruma amaçlı imar planları hakkındaki ilgili yönetmelikte belirlenen kriterleri karşılamaması nedeniyle uygun bulmadı. Kurul kararı incelenmek ve gereğinin yapılması için belediye meclisine havale edildi. Kurulu kararını değerlendiren İmar ve Bayındırlık Komisyonu plan notu düzenlemesini iptal etti. Karar mecliste oy birliği ile kabul edildi. Mayıs ayı oturumunda da Sarıyer ilçesinin “Kilyos- Demirciköy ve Rumelifeneri”, “Zekeriyaköy ve Uskumruköy” bölgesi ile “Gümüşdere ile Kısırkaya” bölgesi planlara uygun bulunmadığı için iptal etmişti.

İstanbul HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.