Yaşam Haber Girişi: 20.04.2019 - 11:14, Güncelleme: 21.09.2022 - 21:45

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Gerekenler

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Gerekenler

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Gereken Bilgiler
Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir? Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 6. Maddesi, 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin 6. maddesine göre, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin yetkili kişilerden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekiyor. İlgili yönetmeliğin 10. Maddesinin 1. Fıkrası gereğince işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirildi. Belgeler nasıl alınacak? Mesleki Yeterlilik Kurumunun şartlarına uygun olarak gerçekleştirilecek sınavlar sonunda başarılı olanlara mesleki yeterlilik belgesi verilecek. Sınavlarda başarılı olan adaylara verilecek olan Emlak Danışmanı (Seviye 4) ve Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) belgeleri 5 yıl süreyle geçerli olacak  Belge nasıl yenilenecek? 5 yıllık geçerlilik süresinin sonunda belge sahiplerinin belgeleri yeniden sunmaları ve performansı yeniden değerlendirmeye tabi tutulur.  5 yıl belge geçerlilik süresi içinde yeterlilik belgesi kapsamında toplamda en az 2,5 yıl çalıştığına dair resmi kayıt sunulması durumunda belge geçerlilik süresi 5 yıl daha uzatılır. Belge kapsamında yer alan yeterlilik birimleri için tanımlanan Uygulama (performans) sınavları tekrarlanır, başarılı olan adayların belge geçerlilik süreleri 5 yıl daha uzatılır.
Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Gereken Bilgiler

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 6. Maddesi, 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin 6. maddesine göre, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin yetkili kişilerden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekiyor. İlgili yönetmeliğin 10. Maddesinin 1. Fıkrası gereğince işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirildi. Belgeler nasıl alınacak? Mesleki Yeterlilik Kurumunun şartlarına uygun olarak gerçekleştirilecek sınavlar sonunda başarılı olanlara mesleki yeterlilik belgesi verilecek. Sınavlarda başarılı olan adaylara verilecek olan Emlak Danışmanı (Seviye 4) ve Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) belgeleri 5 yıl süreyle geçerli olacak 

Belge nasıl yenilenecek?

5 yıllık geçerlilik süresinin sonunda belge sahiplerinin belgeleri yeniden sunmaları ve performansı yeniden değerlendirmeye tabi tutulur.  5 yıl belge geçerlilik süresi içinde yeterlilik belgesi kapsamında toplamda en az 2,5 yıl çalıştığına dair resmi kayıt sunulması durumunda belge geçerlilik süresi 5 yıl daha uzatılır. Belge kapsamında yer alan yeterlilik birimleri için tanımlanan Uygulama (performans) sınavları tekrarlanır, başarılı olan adayların belge geçerlilik süreleri 5 yıl daha uzatılır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.