Yaşam (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 20.08.2018 - 11:10, Güncelleme: 19.01.2022 - 10:09

Otomobillerde Çekme Belgesi Nedir Çekme İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Otomobillerde Çekme Belgesi Nedir Çekme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç Çekme işlemleri nasıl yapılır? Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? Hurda Araç Kayıttan Nasıl Düşürülür? sorularının cevabı haberimizde...
Çekme İşlemleri Nasıl Yapılır? Taşıt satın almak isteyenler tarafından merak edilen ayrıntılardan biri de, çekme belgesi nedir ve çekme belgesi nasıl kaldırılır, konusudur. Doğrudan taşıtlara ait olan bandrol, trafik cezası, haciz, rehin ve borç gibi birçok olumsuz faktörlerin tahsil edilmesi ile birlikte araç plakalarının doğrudan ilgili trafik şubeleri tarafından teslim edilmesi işlemi olan çekme belgesine bu anlamda sahip olan taşıtların yasal olarak trafiğe çıkış yapması yasak olmakla birlikte, bu eylemin meydana gelmesi durumunda ise, ilgili aracın trafik şubesine çekilmesi ve araç sürücüsünün cezai işlemlere tabi tutulması söz konusu olabilmektedir. Genellikle kullanılmayan, hurdaya ayrılan, kaza yapan araçları vergi ve diğer sorumluluklardan kurtarmak için uygulanan çekme belgesi, araca ait kayıtlı bütün dönem borçlarının (bandrol,trafik cezası,vs.) ödenmesiyle birlikte, plakaların trafiğe teslim edilmesini ifade etmektedir. Araç istendiği süre boyunca çekme belgeli kalabilir ki bu dönemlerde araca hiçbir şekilde Mtv (bandrol) işlemez. Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? Çekme belgeli bir araç satın alma ve sonraki işlemler nelerdir? (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Noterden aracın satışı alınır, plaka değişikliği olacaksa noterde belirtilir. Araç sigorta veya aracı satıcıdan hasarlı alınmışsa araç hasarı TÜVTÜRK muayenesinden geçecek düzeyde tamir ettirilir. Geçerli zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılıp poliçesi hazır edilir. Araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre 2 adet Ek-1 formu (Araç Trafik Tescil ve Müracat İşlem Formu) doldurulur. Bu form TÜVTÜRK istasyonlarından, Şöförler Odasından veya Trafik Tescil Şube Müdürlüğü evrak gişelerinden temin edilebileceği gibi, internetten online doldurabileceğiniz siteler mevcut.  Ek-1 formu ile TÜVTÜRK muayene istasyonunu evrak bölümüne başvurulur ve muayene yaptırılır. Araç üzerinde değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğe ait belgeler hazır edilir. Muayeneden geçtikten sonra dilekçe ve eldeki tüm makbuz ve çekme belgesi, vb, evraklarla beraber Trafik Tescil Şube veya bürosuna gidip başvuru yapılır. İşleme müteakip araca plaka tahsis edilir ve motorlu araç trafik belgesi tanzim edilerek verilir. Dilekçe ile araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum veya kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin herhangi bir trafik tescil şube veya bürosuna müracaat etmesi gerekmektedir. Yapılan işleme müteakip araca önceki tescil plakası tahsis edilip belge düzenlenmektedir. 
Araç Çekme işlemleri nasıl yapılır? Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? Hurda Araç Kayıttan Nasıl Düşürülür? sorularının cevabı haberimizde...

Çekme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Taşıt satın almak isteyenler tarafından merak edilen ayrıntılardan biri de, çekme belgesi nedir ve çekme belgesi nasıl kaldırılır, konusudur. Doğrudan taşıtlara ait olan bandrol, trafik cezası, haciz, rehin ve borç gibi birçok olumsuz faktörlerin tahsil edilmesi ile birlikte araç plakalarının doğrudan ilgili trafik şubeleri tarafından teslim edilmesi işlemi olan çekme belgesine bu anlamda sahip olan taşıtların yasal olarak trafiğe çıkış yapması yasak olmakla birlikte, bu eylemin meydana gelmesi durumunda ise, ilgili aracın trafik şubesine çekilmesi ve araç sürücüsünün cezai işlemlere tabi tutulması söz konusu olabilmektedir. Genellikle kullanılmayan, hurdaya ayrılan, kaza yapan araçları vergi ve diğer sorumluluklardan kurtarmak için uygulanan çekme belgesi, araca ait kayıtlı bütün dönem borçlarının (bandrol,trafik cezası,vs.) ödenmesiyle birlikte, plakaların trafiğe teslim edilmesini ifade etmektedir. Araç istendiği süre boyunca çekme belgeli kalabilir ki bu dönemlerde araca hiçbir şekilde Mtv (bandrol) işlemez.

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Çekme belgeli bir araç satın alma ve sonraki işlemler nelerdir?

Noterden aracın satışı alınır, plaka değişikliği olacaksa noterde belirtilir. Araç sigorta veya aracı satıcıdan hasarlı alınmışsa araç hasarı TÜVTÜRK muayenesinden geçecek düzeyde tamir ettirilir. Geçerli zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılıp poliçesi hazır edilir. Araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre 2 adet Ek-1 formu (Araç Trafik Tescil ve Müracat İşlem Formu) doldurulur. Bu form TÜVTÜRK istasyonlarından, Şöförler Odasından veya Trafik Tescil Şube Müdürlüğü evrak gişelerinden temin edilebileceği gibi, internetten online doldurabileceğiniz siteler mevcut.

 Ek-1 formu ile TÜVTÜRK muayene istasyonunu evrak bölümüne başvurulur ve muayene yaptırılır. Araç üzerinde değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğe ait belgeler hazır edilir. Muayeneden geçtikten sonra dilekçe ve eldeki tüm makbuz ve çekme belgesi, vb, evraklarla beraber Trafik Tescil Şube veya bürosuna gidip başvuru yapılır. İşleme müteakip araca plaka tahsis edilir ve motorlu araç trafik belgesi tanzim edilerek verilir. Dilekçe ile araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum veya kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin herhangi bir trafik tescil şube veya bürosuna müracaat etmesi gerekmektedir. Yapılan işleme müteakip araca önceki tescil plakası tahsis edilip belge düzenlenmektedir. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.