Kentsel Dönüşüm (imarhaber) - İmar Haberleri | Haber Girişi: 17.08.2018 - 12:04, Güncelleme: 25.01.2022 - 21:03

Trabzon Uzungöl İmar Planı Son Durum

 

Trabzon Uzungöl İmar Planı Son Durum

2008 'de düzenlenen imar planının iptal edilmesinden sonra 2014 yılında yeniden düzenlenen imar planı bugün bir kez daha iptal edildi. Bu nedenle tekrar düzenlenecek olan Uzungöl imar planı 'Koruma Amaçlı İmar Planı' kapsamında düzenlenecek.
Trabzon 'un Çaykaya ilçesine bağlı turizm cenneti Uzungöl için 2014 yılında hazırlanan imar planı yeniden iptal edildi. Sosyal medya da Cem Yılmaz 'ın kardeşi oyuncu Can Yılmaz da Uzungöl 'ün eski halinde kalması için itiraz edenlerden birisiydi. Ayrıca çevre sakinlerinden gelen itirazlar Uzungöl için imar planı hazırlanmasını zorlaştırmaya devam ediyor. Bölge sakinlerinin yargı yoluna başvurarak itiraz ettiği imar planı Samsun Bölge İstinaf Mahkemesi tarafından iptal edildi. Halen imar planı bulunmayan Uzungöl kentsel dönüşüm düzenlemeleri yapılarak yeniden hazırlanacak. Samsun İstinaf Mahkemesi, Uzungöl'ün imar planını  Doğal sit, Tabiat Parkı, Özel Çevre Koruma ile Turizm Gelişim Alanı statülerine sahip Uzungöl 'e uygun olmadığını belirterek; tüm bu koruma karalarına rağmen Koruma Amaçlı İmar Planı olmadığından iptal etti. 2008 'de düzenlenen imar planının iptal edilmesinden sonra 2014 yılında yeniden düzenlenen imar planı bugün bir kez daha iptal edildi. Bu nedenle tekrar düzenlenecek olan Uzungöl imar planı 'Koruma Amaçlı İmar Planı' kapsamında düzenlenecek. Uzungöl İşletmecileri yaşanan son gelişmelerden dolayı açıklamalarda bulundu. İşyerlerinin ve çarşının dağınık vaziyette olduğunu; her işyerinin birleşerek tek bir çarşı merkezinde kurulması gerektiğini belirtti. Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, imar planı ile ilgili mahkemenin ara karar verdiğini belirterek dava konusu olan itirazlarla ilgili savunmalarının istendiğini belirtti. Belediye Başkanı Tok, yürütmeyi durdurma kararının iptalini isteyerek bir üst mahkemeye itirazda bulundu. Eğer mahkeme planın tamamını iptal ederse, bozulmasına neden olan sorunları düzeltip veya yeni bir plan hazırlanıp en kısa sürede yeniden askıya çıkartılacaktır. Elbette bu tür çalışmalarda bazı eksiklikler olabilir. Bu tür projelerde yüzde yüz memnuniyetin olması da zaten mümkün değildir. Uzungöl'de evi barkı olan, orada yaşayan çok sayıda vatandaşımız var ve onları yormadan, mağdur etmeden, sürece dahil ederek yeni bir planın hazırlanacağını düşünüyorum. Sürecin içinde olmayı istemek ve hukuki haklarını aramak vatandaşın doğal hakkıdır. Yargı ne karar verirse saygı duyacağız, ifadelerine yer verdi.
2008 'de düzenlenen imar planının iptal edilmesinden sonra 2014 yılında yeniden düzenlenen imar planı bugün bir kez daha iptal edildi. Bu nedenle tekrar düzenlenecek olan Uzungöl imar planı 'Koruma Amaçlı İmar Planı' kapsamında düzenlenecek.

Trabzon 'un Çaykaya ilçesine bağlı turizm cenneti Uzungöl için 2014 yılında hazırlanan imar planı yeniden iptal edildi.

Sosyal medya da Cem Yılmaz 'ın kardeşi oyuncu Can Yılmaz da Uzungöl 'ün eski halinde kalması için itiraz edenlerden birisiydi. Ayrıca çevre sakinlerinden gelen itirazlar Uzungöl için imar planı hazırlanmasını zorlaştırmaya devam ediyor.

Bölge sakinlerinin yargı yoluna başvurarak itiraz ettiği imar planı Samsun Bölge İstinaf Mahkemesi tarafından iptal edildi. Halen imar planı bulunmayan Uzungöl kentsel dönüşüm düzenlemeleri yapılarak yeniden hazırlanacak. Samsun İstinaf Mahkemesi, Uzungöl'ün imar planını  Doğal sit, Tabiat Parkı, Özel Çevre Koruma ile Turizm Gelişim Alanı statülerine sahip Uzungöl 'e uygun olmadığını belirterek; tüm bu koruma karalarına rağmen Koruma Amaçlı İmar Planı olmadığından iptal etti.

2008 'de düzenlenen imar planının iptal edilmesinden sonra 2014 yılında yeniden düzenlenen imar planı bugün bir kez daha iptal edildi. Bu nedenle tekrar düzenlenecek olan Uzungöl imar planı 'Koruma Amaçlı İmar Planı' kapsamında düzenlenecek.

Uzungöl İşletmecileri yaşanan son gelişmelerden dolayı açıklamalarda bulundu. İşyerlerinin ve çarşının dağınık vaziyette olduğunu; her işyerinin birleşerek tek bir çarşı merkezinde kurulması gerektiğini belirtti.

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, imar planı ile ilgili mahkemenin ara karar verdiğini belirterek dava konusu olan itirazlarla ilgili savunmalarının istendiğini belirtti. Belediye Başkanı Tok, yürütmeyi durdurma kararının iptalini isteyerek bir üst mahkemeye itirazda bulundu. Eğer mahkeme planın tamamını iptal ederse, bozulmasına neden olan sorunları düzeltip veya yeni bir plan hazırlanıp en kısa sürede yeniden askıya çıkartılacaktır. Elbette bu tür çalışmalarda bazı eksiklikler olabilir. Bu tür projelerde yüzde yüz memnuniyetin olması da zaten mümkün değildir. Uzungöl'de evi barkı olan, orada yaşayan çok sayıda vatandaşımız var ve onları yormadan, mağdur etmeden, sürece dahil ederek yeni bir planın hazırlanacağını düşünüyorum. Sürecin içinde olmayı istemek ve hukuki haklarını aramak vatandaşın doğal hakkıdır. Yargı ne karar verirse saygı duyacağız, ifadelerine yer verdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.