Eğitim (İGFA) - İGF Haber Ajansı | Haber Girişi: 15.02.2022 - 12:15, Güncelleme: 15.02.2022 - 12:22

Üniversite Sınavlarında Kaldırılan Baraj Puanı Meclis Gündeminde

 

Üniversite Sınavlarında Kaldırılan Baraj Puanı Meclis Gündeminde

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması amacıyla verdiği soru önergesiyle, Yükseköğretim Kurumları Sınavında kaldırılan baraj puanlarını TBMM gündemine getirdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması amacıyla verdiği soru önergesiyle, Yükseköğretim Kurumları Sınavında kaldırılan baraj puanlarını meclis gündemine getirdi. "Baraj puanlarının kaldırılması ile ilgili MEB’in görüşü alınmış mıdır" diye soran Bakan Özer, üniversite giriş sınavlarında uygulanan baraj puanları YÖK’ün ani bir kararı ile kaldırıldığına dikkat çeken CHP’li vekilin Bakan Özer’e sorular yöneltti. Baraj puanlarının kaldırılması kararı alınmadan önce etkilerinin ne olacağı ile ilgili geleceğe dair bir Projeksiyon, Etki Analizi yapılmış mıdır? Yapılmış ise sonuçları kamuoyu ile paylaşılıp paylaşılmadığını soran Karabıyık, "YÖK Yürütme Kurulu Üyelerinin bu hususla ilgili görüşleri alınmış mıdır? Barajın kaldırılması konusu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyeleri arasında müzakereye açılmış mıdır? (YÖK) Yürütme Kurulu Üyelerinin kaçı bu kararı uygun bulmuştur? Barajın kalkması ile üniversitelere yerleşen öğrenci sayısında nasıl bir değişiklik olacaktır? Öğretmenlik alanında başarı sıralaması uygulansa da, başarı sırası uygulanmayan alanlardan da formasyon alınarak öğretmen olunabildiği için, bu kararla birlikte ataması yapılmayan öğretmen sayısında çarpan etkisi oluşacağı hesaplanmış mıdır? Bu durumla ilgili ne gibi tedbirler alınmıştır?" şeklinde bir çok soru yöneltti.
CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması amacıyla verdiği soru önergesiyle, Yükseköğretim Kurumları Sınavında kaldırılan baraj puanlarını TBMM gündemine getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması amacıyla verdiği soru önergesiyle, Yükseköğretim Kurumları Sınavında kaldırılan baraj puanlarını meclis gündemine getirdi.

"Baraj puanlarının kaldırılması ile ilgili MEB’in görüşü alınmış mıdır" diye soran Bakan Özer, üniversite giriş sınavlarında uygulanan baraj puanları YÖK’ün ani bir kararı ile kaldırıldığına dikkat çeken CHP’li vekilin Bakan Özer’e sorular yöneltti.

  • Baraj puanlarının kaldırılması kararı alınmadan önce etkilerinin ne olacağı ile ilgili geleceğe dair bir Projeksiyon, Etki Analizi yapılmış mıdır? Yapılmış ise sonuçları kamuoyu ile paylaşılıp paylaşılmadığını soran Karabıyık,
  • "YÖK Yürütme Kurulu Üyelerinin bu hususla ilgili görüşleri alınmış mıdır?
  • Barajın kaldırılması konusu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyeleri arasında müzakereye açılmış mıdır?
  • (YÖK) Yürütme Kurulu Üyelerinin kaçı bu kararı uygun bulmuştur?
  • Barajın kalkması ile üniversitelere yerleşen öğrenci sayısında nasıl bir değişiklik olacaktır?
  • Öğretmenlik alanında başarı sıralaması uygulansa da, başarı sırası uygulanmayan alanlardan da formasyon alınarak öğretmen olunabildiği için, bu kararla birlikte ataması yapılmayan öğretmen sayısında çarpan etkisi oluşacağı hesaplanmış mıdır?
  • Bu durumla ilgili ne gibi tedbirler alınmıştır?" şeklinde bir çok soru yöneltti.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.